Dzień Przedsiębiorczości 2012

Dzień 22 października 2012 zapisał się w historii osiągnięć szkoły jako wyjątkowy. Był to dzień, w którym  delegacja szkoły, pod przewodnictwem Pani Dyrektor Wiesławy Górskiej, z nauczycielem przedsiębiorczości Panem Danielem Rutkowskim, a także dwojgiem uczniów, reprezentujących szkołę : Natalią Wrycza i Sebastianem Szarmachem, odebrała dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej- Curie w Starogardzie Gdańskim tytuł Najbardziej Przedsiębiorczej Szkoły 2012 roku. Oficjalna Gala wręczenia nagród odbyła się w Pałacu Prezydenckim, w Warszawie, na którą osobiście zaprosił nas Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, który objął Honorowy Patronat „Dnia Przedsiębiorczości”. Samo uczestnictwo w Gali było już wielkim wyróżnieniem.

„Dzień przedsiębiorczości” to kilkugodzinne praktyki uczniów w firmach, pozwalające im zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie i zapoznać się z jego specyfiką. „Dzień przedsiębiorczości” daje okazję, by pozyskać informacje o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania zawodu, który chce się w przyszłości wykonywać. Uczniowie odbywają praktyki w różnych miejscach: urzędach, redakcjach prasowych i telewizyjnych, przedsiębiorstwach prywatnych, szpitalach, tam, gdzie w przyszłości chcieliby pracować.

Reprezentanci z 28 wyróżnionych szkół z całej Polski przyjechali, aby odebrać wyróżnienia z okazji zakończenia IX edycji „Dnia przedsiębiorczości”.  Nagrody laureatom wręczyli Podsekretarz Stanu w KPRP Irena Wójcicka oraz Doradca Prezydenta RP Tadeusz Mazowiecki.

-„Dzień przedsiębiorczości” to taki dzień, w którym wy – młodzi, stykając się z ludźmi prowadzącymi przedsiębiorstwa, macie okazję do zastanowienia się nad własnymi wyborami życiowymi – powiedział Tadeusz Mazowiecki. – Życzę wam, abyście w tych życiowych wyborach umieli połączyć miłe z pożytecznym. Miłe, czyli własne zainteresowania, marzenia, z tym, co można uzyskać w wyborze zawodu, w wyborze pracy – zaznaczył były premier.

Program „Dzień przedsiębiorczości” jest organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W IX edycji wzięło udział ponad 45 tys. uczniów z 686 szkół oraz blisko 19 tys. instytucji i firm. Podczas uroczystszej poniedziałkowej gali wyróżnieni zostali uczniowie, najaktywniejsze szkoły, firmy oraz instytucje.

Pod koniec spotkania młodzież miała niesamowitą okazję poznać ważne osobistości ze świata polityki, jak i biznesu.  Całe spotkanie zwieńczyły pamiątkowe zdjęcia i uroczysty obiad w Pałacu Prezydenckim.

Natalia Wrycza

Dodaj komentarz