Myślę, więc jestem… zdrowy

Dnia 13 grudnia bieżącego roku gościliśmy w naszej szkole pana Romana Latoszyńskiego, który poprowadził zajęcia z młodzieżą z klas drugich na temat: Bądź bezpieczny w dobie HIV/ AIDS.

Pomysłodawczynią tego wartościowego spotkania była pani Ewa Sala  ze Starostwa Powiatowego, a  organizatorami  dyrekcja naszego liceum, pani Wiesława Górska i szkolny pedagog – pani Izabela Dmuchowska.

Różnorakie działania uświadamiające i profilaktyczne są przez naszą szkołę podejmowane od lat, ale po raz pierwszy forma tych zajęć i  zaangażowanie prowadzącego spotkały się z takim zainteresowaniem nie tylko młodzieży, ale też nauczycieli.

Pan Latoszyński  mówił szczerze, z poczuciem humoru, nieustannie prowokował młodzież, zmuszał ją do  weryfikacji swych sądów na temat seksu i HIV.

Uświadomił  nam, jak bardzo seks wiąże się z odpowiedzialnością, jak niewiele trzeba, by zarazić się HIV . A konsekwencje, kiedy dopiero wkracza się w dorosłe życie, ma się plany marzenia, są przerażające. To w dzisiejszych czasach niekoniecznie oznacza wyrok śmierci (w końcu medycyna stale się rozwija…), ale to z pewnością społeczna izolacja, ostracyzm. Ludzie ciągle jeszcze niewiele wiedzą o tej chorobie i reagują paniką. Dlatego pan Latoszyński w tę wiedzę nas wyposażył- rozbijał stereotypy.

Emocje widoczne na twarzach słuchaczy, ich żywe reakcje na to, co się działo dają nadzieję, że i to spotkanie, i świadectwo prowadzącego przyniosą owoce…..

Dodaj komentarz