Wymiana międzynarodowa z programu AIESEC – ENTER YOUR FUTURE

img_0419

Wymiana międzynarodowa

z programu AIESEC – ENTER YOUR FUTURE

w I Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie Gdańskim.

 

Z ogromną radością informujemy o wizycie gości z zagranicy w naszej szkole. Janet Xi z Australii – 18 lat, studiuje business i ekonomię, Nguyen Le Thuy Dung z Wietnamu – 22 lata, studiuje ekonomię  oraz Patrizia Rizzieri z Brazylii – 19 lat, studentka prawa. Dziewczyny te są wolontariuszkami biorącymi udział w wymianie z programu AIESEC. Ich wizyta w Polsce trwa sześć tygodni, z czego jeden: od 09. 12. 2012r. do 15. 12. 2012r. spędziły w I LO w Starogardzie Gdańskim. Wizyta w naszej szkole została zainicjowana przez panią dyr. Wiesławę Górską.

Program pobytu studentek w I LO obfitował w wiele atrakcji. Należy tu wymienić ich aktywny udział w lekcjach, czego owocem jest zapoznanie uczniów z kulturą, tradycją oraz elementami geografii oraz historii krajów pochodzenia naszych gości. Co więcej, uczniowie  I LO mieli niecodzienną okazję praktyki umiejętności posługiwania się językiem angielskim nie tylko w czasie lekcji, ale również w trakcie towarzyskich spotkań ze studentkami poza szkołą. Równie istotny punkt programu stanowiły wycieczki do historycznie ważnych  miejsc, znajdujących się niedaleko Starogardu, takich jak: Zamek w Malborku, Katedra w Pelplinie lub Grodzisko w Owidzu.

Uwieńczeniem wizyty gości z Brazylii, Australii oraz Wietnamu było ich uroczyste spotkanie z przedstawicielami lokalnych mediów, nauczycieli oraz uczniów I LO w auli naszej szkoły 13. grudnia 2012r. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować przedstawicielom lokalnych mediów za przybycie i profesjonalne nagranie filmu z tej uroczystości. Wiodącym językiem tego wydarzenia był angielski. Szczególne podziękowanie należy się wspaniałym prowadzącym: Patrycji Manii z kl. II d oraz Przemkowi Tobolewskiemu z I d, którzy z pełnym zaangażowaniem  wypełnili swe zadanie. Pierwszym punktem owej uroczystości była prezentacja multimedialna ukazująca ważne informacje dotyczące Polski, Starogardu Gdańskiego oraz I LO profesjonalnie przedstawiona przez Patrycję Szarmach z III e, a przygotowana przez Aleksandrę Cherek oraz Jacka Koślickiego również z III e. Następnie studentki przedstawiły swoje prezentacje dotyczące kolejno: Australii, Wietnamu oraz Brazylii. Poruszyły w nich istotne elementy dotyczące kultury, zwyczajów oraz załączyły zdjęcia przepięknych krajobrazów oraz budowli. Poza tym, prezentowały przykładowe fragmenty muzyki charakterystycznej dla każdego z ich krajów.  Zarówno prowadzący, jak i widzowie mieli również możliwość zadawania pytań  naszym gościom z zagranicy, z której chętnie skorzystali, a studentki wyczerpująco i ciekawie na nie odpowiadały. Uroczystość zakończył występ-niespodzianka naszego szkolnego zespołu wokalnego: Marty Bielocerkowskiej, Marty Machińskiej, Natalii Kalinowskiej, Darii Kurzyńskiej z kl. III g oraz Agaty Hoduń z kl. II b.

 

Wizyta studentek z Australii, Wietnamu i Brazylii przyniosła obopólne korzyści. Zarówno my, Polacy, jak i nasi goście  odkryliśmy wiele często zaskakujących faktów dotyczących obyczajów i kultury. Tutaj przykładem może być to, że w Polsce trzeba kupować wodę w butelkach lub pić przegotowaną, podczas gdy w krajach studentek pije się wodę z kranu lub jest dostępna za darmo w wielu punktach w miastach. Ponadto nasi goście byli pełni podziwu dla nas Polaków potrafiących normalnie funkcjonować w  temperaturze lekko poniżej 0’C, np.  -7’C, twierdzili, że u nich przy temp. +2’C szkoły są zamykane i życie zamiera. Niezwykłe wrażenie na młodych damach z zagranicy zrobił śnieg, który widziały na żywo po raz pierwszy w życiu, i dlatego z radością rzucały się śnieżkami i robiły zdjęcia.

Szczególne podziękowania kierujemy do pań anglistek – pani Renaty Grądman i pani Edyty Czerwickiej które z pełnym zaangażowaniem zajęły się organizacją tego projektu w I LO w Starogardzie Gdańskim. Gościły studentki na swych lekcjach, organizowały wyjazdy, jak i spotkania poza szkołą. Również serdecznie dziękujemy pani polonistce – Hannie Szubarczyk, która z ogromną radością przyjmowała studentki z zagranicy na swych lekcjach oraz  chętnie poświęcała im czas po zajęciach.

Ten projekt nie powstałby bez pomocy uczniów. Nasi podopieczni jak zwykle stanęli na wysokości zadania i pokazali swe organizacyjne umiejętności. Na słowa podziękowania zasługuje klasa IIIe (Alicja Szczygielska, Kamila Zblewska, Kalina Chojnowska, Judyta Łaga, Anna Jedwabska, Laura Kamińska, Klaudia Musolf, Kamila Nagórska, Natalia Rankiewicz, Monika Wala, Agnieszka Wirzba, Patryk Prill, Karol Gajdowski) (wych. Pani Honorata Piotrowska) której uczniowie z chętnie przyjmowali studentki na swych lekcjach oraz poświęcali im swój czas po szkole pokazując ciekawe miejsca w Starogardzie Gdańskim. Poza tym, klasa II c (wych. v-ce dyr. Adam Brunke) również znacząco zaangażowała się w organizację projektu. Tutaj dziękuję uczniom kl. IIc – Dorocie Sikorze – za pomoc oraz Iwonie Glazie i Agacie Majkowskiej za przygotowanie wspaniałej prezentacji multimedialnej ukazującej najważniejsze informacje dotyczące naszego kraju. Co więcej, dziękuję Natalii Ćwiklińskiej z kl. III e oraz Natalii Woźniak z kl. III a za uwiecznienie pobytu naszych gości za pomocą fotografii. Kończąc, pragnę skierować równie serdeczne podziękowanie do Mikołaja Gajdy z kl. Ie za profesjonalne nagranie filmu z uroczystości na auli z udziałem studentek, przedstawicieli I LO oraz lokalnych mediów.

Dołożymy wszelkich starań aby wizyty gości z innych krajów na stałe wpisały się do kalendarza naszych imprez i odbywały się cyklicznie przynosząc korzyści w postaci zarówno pogłębionej wiedzy jak i rozwoju umiejętności językowych oraz organizacyjnych uczniów i nauczycieli.

Edyta Czerwicka

Dodaj komentarz