I LO dba o zdrowie

Dnia 6 czerwca 2013 roku , już po raz piąty, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowia pod hasłem : „Zdrowie to życie , nie marnuj go”. Było to już kolejne wydarzenie w I LO mające na celu promocję zdrowego stylu życia oraz zapobieganie uzależnieniom. Dzięki pomocy Pań Pielęgniarek z zaprzyjaźnionych szkół, udało się zaoferować naszym uczniom, a także całej kadrze placówki szeroką gamę bezpłatnych badań do wykonania.

Zainteresowani mogli zmierzyć swoje BMI (stosunek wzrostu do wagi), ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi, a nawet wydolność i zadymienie płuc. Dzięki pomocy PAŃ AMAZONEK  z KLUBU KOBIET PO MASTEKTOMII ,szczególnie dziewczęta, ale nie tylko, mogły skorzystać z bezcennych rad i wskazówek dotyczących samobadania piersi oraz chorób nowotworowych i ich zapobieganiu. Można było poćwiczyć wykrywanie guzków na specjalnie przygotowanych fantomach. Próbowali także chłopcy. Chętnych nie brakowało, co świadczy o tym, że tematyka prozdrowotna jest bliska uczniom naszej szkoły

Efektowny pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowała szkolna drużyna ratownicza. Młodzież przygotowała symulację wypadku motocyklowego i rowerowego, w której ratownicy musieli sobie poradzić m.in. z podejrzeniem złamania kręgosłupa, urazów głowy, kończyn, brzucha. Efektowną oprawę zapewniły specjalne akcesoria: „sztuczna krew”, fantomy itp.. Dzięki pokazowi dowiedzieliśmy się, w jaki sposób należy udzielać pomocy ofiarom wypadków drogowych przed przyjazdem służb ratowniczych, nie zapominając przy tym o własnym bezpieczeństwie, oraz na co zwrócić uwagę, by udzielona przez nas pomoc okazała się naprawdę skuteczna.

Po raz pierwszy w tym roku gościliśmy u nas także panie kosmetyczki. Zainteresowanie było ogromne, szczególnie wśród dziewcząt, ale też i chłopaków nie brakowało. Na stoisku kosmetycznym można było bezpłatnie skorzystać z porad specjalistów w tej dziedzinie oraz otrzymać darmowe próbki kosmetyków.

Równocześnie w gabinecie pani pielęgniarki odbywały się bezpłatne badania słuchu, dzięki Firmie Geers ze Starogardu Gdańskiego młodzież mogła  sprawdzić aktualny stan  swojego słuchu, co w dzisiejszych czasach jest  niezmiernie ważne ze względu na otaczający nas hałas, również głośne słuchanie muzyki.

Równie ciekawe, a zarazem pouczające okazały się eksperymenty i doświadczenia pokazujące wpływ dymu tytoniowego na płuca człowieka.

Ponadto uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji promującej uprawianie sportu i zdrowe odżywianie się, a także otrzymania materiałów informacyjnych o tej tematyce oraz spróbowania zdrowej żywności, która jest jednym z ważniejszych elementów dobrej kondycji naszego organizmu. Na wszystkich uczestników naszej akcji czekał pyszny i oczywiście zdrowy poczęstunek. Każdy sam mógł się przekonać, że to co zdrowe nie musi być niesmaczne. Na stole można było znaleźć m.in. pyszne jabłka, suszone owoce, banany, winogrona, zdrową, gorzką czekoladę, a także dzięki zaprzyjaźnionej Mleczarni ze Skarszew otrzymaliśmy do skosztowania pyszne produkty mleczne i serwatkowe na bazie naturalnego soku z czarnej porzeczki. Wszystko wyglądało pięknie , pysznie i kolorowo i mamy nadzieję, że już na stałe te specjały zagoszczą na naszych stołach..

Zainteresowanie uczniów badaniami, pokazem pierwszej pomocy oraz innymi formami promocji zdrowego stylu życia świadczy o tym, że w obecnych czasach Dzień Zdrowia to naprawdę ważna i potrzebna inicjatywa. Możemy zatem cieszyć się, że trwale wpisała się ona w tradycję naszej szkoły.

Cała akcja była możliwa do zrealizowania dzięki hojności i uprzejmości naszych sponsorów, którym bardzo serdecznie dziękujemy: Starostwu Powiatowemu, Pani Marii Orlikowskiej – Płaczek-kierownikowi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej przy ul. Hallera, Paniom Amazonkom z Klubu Kobiet po Mastektomii, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starogardzie Gdańskim, Firmie GEERS zajmującej się badaniem akustyki słuchu, a także Zakładowi Kosmetycznemu pani Lucyny Zarzyckiej oraz rodzicom państwu Gramatowskim, Lewickim i Herold.

Pamiętajmy, że: „ Zdrowie to życie , nie marnujmy go”.

Dodaj komentarz