Z wizytą w Diepholz

W dniach 16 – 22 września 2012 roku odbyła się kolejna  już wymiana polsko – niemiecka uczniów  z I Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 1 z Graf-Friedrich-Schule i Realschule. Organizacją i opieką zajęli się pani Małgorzata Kosecka – nauczycielka języka niemieckiego w  PG 1 oraz pan Bogdan Krzykowski – nauczyciel języka niemieckiego w I LO. Całość koordynowała pani Monika Gołuńska – nauczycielka języka niemieckiego w PG 1.

Młodzież ze Starogardu wyjechała do swoich rówieśników w zaprzyjaźnionym Diepholz.  Każdy z uczestników wymiany przez pięć dni mieszkał u swojego niemieckiego kolegi, co pozwoliło rozwinąć umiejętności językowe i sprawniejsze posługiwanie się językiem niemieckim. Młodzi starogardzianie  mieli możliwość poznania kultury, obyczajów, kuchni niemieckiej w kraju docelowym. Zdobyli cenną wiedzę obcując z kolegami z Niemiec, której nie uzyskaliby z podręczników. Ponadto uczniowie mieli zorganizowane wspólne wycieczki w różne ciekawe miejsca w Diepholz i do sąsiednich miast.

Po przyjeździe, polska młodzież poznała szkoły niemieckie (Realschule i Graf-Friedrich-Schule) witana przez dyrektorów (Hartmut Schmidt i Stephan Klöpzig), nauczycielki (Tanja Zobirei Elke Roffmann)  i uczniów. Spotkanie umilił występ szkolnego chóru. Następnie uczniów powitał zastępca burmistrza Diepholz – pan Hans-Ulrich Püschel. Zwiedzanie zamku w Diepholz  i spacer ścieżką ekologiczną zakończyły oficjalne spotkania pierwszego dnia. Polscy uczniowie uczestniczyli również w kilku lekcjach wg planu swoich niemieckich kolegów. Kolejnego dnia poznali florę mokradeł. Potem nasi uczniowie przyglądali się  hodowli storczyków w Lemförde, gdzie poznali wiele ciekawostek przyrodniczych oraz praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji orchidei. Następnie, uczestnicy wymiany udali się nad jezioro Dümmer, tam krótki spacer i powrót żaglówką. Kolejnego dnia odbyła się wycieczka do Bremy – zwiedzanie Universum i starego miasta. Nie zabrakło również rozrywek – młodzież spędziła jeden cały dzień w parku rozrywki  Heidepark w Soltau. Ostatniego dnia uczniowie odwiedzili owczarnię  w Uhlenhof.  Wymiana zakończyła się wspólnym pożegnalnym obiadem. Wieczorem natomiast młodzież miała okazję przeżyć typowy festyn niemiecki połączony z targiem produktów z regionu.

Po tak miłej wizycie mamy nadzieję gościć naszych niemieckich przyjaciół wiosną 2013 roku. Już się nie możemy doczekać.

Dodaj komentarz