I LO na XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego

Kolejny już raz uczniowie I LO reprezentowali szkołę w konkursach organizowanych w ramach Festiwalu Twórczości Kociewskiej w Tczewie. Jest to cykl imprez promujących kulturę i twórczość artystów pochodzących z Kociewia, a ich nadrzędnym celem jest pielęgnowanie tożsamości lokalnej.Tegoroczni uczestnicy pokazali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, sceniczne, literackie oraz plastyczne. Uczniowie naszej szkoły także zostali dostrzeżeni i nagrodzeni.

W konkursie recytatorskim, którego finał miał miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie, wyróżnienie zdobyła Agata Nowak (kl. 3D), która zaprezentowała swą interpretację wiersza „Portret
Arnolfinich”, napisanego przez starogardzkiego poetę Mateusza Bruckiego.

Dwie uczennice naszej szkoły przygotowały ilustracje inspirowane utworami kociewskich poetów. Prace Urszuli Pilarskiej (kl. 2C) oraz Agaty Brzoskowskiej (kl. 3D) można było oglądać 20 listopada w tczewskiej Fabryce Sztuk. Tego dnia Agata otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za zdobycie 1 miejsca w kategorii prac plastycznych, natomiast Natalia Kończyńska z kl. 1D uzyskała wyróżnienie w kategorii juweniliów literackich za opowiadanie „Jak to u nas na Kociewiu bywało…”.

21 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbyły się eliminacje w kategorii programy sceniczne. Uczniowie z grupy teatralnej I LO zaprezentowali inscenizację sztuki Ufność, napisanej przez Zuzannę Grzebielichowską z kl. 2C. Spektakl w konwencji realizmu magicznego przedstawia historię młodej i wrażliwej dziewczyny, która w dzieciństwie straciła matkę. Podczas nocy świętojańskiej bohaterka ucieka z domu w poszukiwaniu miłości i zrozumienia. Jej ucieczka od
samotności oraz wędrówka poprzez magiczną krainę zamieszkaną przez mary i nimfy ma wymiar symboliczny. To opowieść o cierpieniu związanym z utratą dziecięcej naiwności, o dojrzewaniu do miłości, o wejściu w świat ludzi dorosłych, którego bezwzględność jest trudna do zaakceptowania. Dialogi bohaterów przeplatają się z monologami, będącymi interpretacją refleksyjnych utworów poetów z Kociewia – Małgorzaty Hillar i Romana Landowskiego. W role postaci realistycznych wcielili się: Zuzanna Macuk (1E), Ziemowit Malinowski (2D), Dominik Walczak (2C) i Adam Kinowski (3C). Postacie fantastyczne rewelacyjnie odegrały dziewczyny z klasy 1E – Aurelia Braun, Anna Kosiedowska i Weronika Górska – oraz Oleksandra Fedoruk i Oliwia Szulc z klasy 2D. Ich występy ubarwiła grą na flecie Weronika Klofczyńska z kl. 1E, a całość zamknęła ballada Romana Landowskiego „Pamiętaj, Czasie”, którą zaśpiewała Marta Guz z kl. 2C. Narratorowi głosu użyczył Adrian Schulz z 2C. Nad oświetleniem, oprawą muzyczną oraz wizualną czuwały Zuzanna Grzebielichowska i Kinga Byczyńska z 2C, wykorzystując rewelacyjne fotografie urokliwych zakątków Kociewia autorstwa Pana Tomasza Grabana.

Jury przyznało całej grupie II miejsce oraz nagrodę Starosty Tczewskiego.

Serdecznie gratulujemy ogromnego sukcesu, jaki stał się udziałem uzdolnionej młodzieży i liczymy na to, że jeszcze nie raz będziemy mogli podziwiać Wasze talenty.

Opiekunowie: Beata Graban oraz Lucyna Bielińska-Sytek